iPhone se prodává dobře – využijete toho?

Spojené státy mají už několik dnů konečně svůj milovaný iPhone. Nějak takhle by šlo charakterizovat uvolnění iPhonu do prodeje. O iPhone jste toho určitě četli spoustu, nicméně ať už je iPhone plný (porodních) chyb nebo ne, společnost Apple opět dokazuje, že je společností ukazující nové směry.
Už delší dobu se mi totiž zdálo jakoby trh se smartphouny přešlapoval na jednom místě. Ne, že by stagnoval – o funkcemi nabité hračky bude vždy zájem – ale již dlouhou dobu nepřišel žádný z výrobců s opravdovou revolucí. Spíše to vypadalo jako by výrobci (spíše HTC) nevěděly co si počít s dostupnými technologiemi, a tak se střídavě objevovaly modely s velkým displejem, pak zase s malým displejem, s Wi-Fi a bez Wi-Fi (totéž s GPS), s klávesnicí a naopak bez klávesnice. Vše různých velikostí tvarů (od téměř UMPC přes rozměry PDA k doslova titěrným telefonům). Opravdový nápad, který by změnil pohled běžných uživatelů telefonů na tyto technologicky nabité mašinky dosud chyběl.
Tuto situaci mi připomíná trh s operačními systémy pro osobní počítače – všichni výrobci sice mají nebo měli operační systém nabízející podobné množství funkcí, ale jen jediná společnost dodala jako první operačním systém, který je nejblíž běžnému spotřebiteli (za jakých okolností to bylo je věc druhá). A přesně tohle se myslím dokonale povedlo s iPhone.
Ovládání pouze pomocí vícedotykového displeje s dotykovými tapnutími navrženými tak, že v uživateli vyvolávají dojem, jako by seděl u svého Maca/PC a svoje data doslova držel ve svých rukou. Všechno je také v podání iPhone jednoduché a rychlé. Propojení s Googlovými mapami, v USA a UK oblíbenými iTunes, přehrávač YouTube… Ale to není zdaleka vše.
I když si to pravděpodobně mnoho lidí neuvědomuje, iPhone sebou přináší něco, co mnohonásobně převyšuje J2ME aplikace či aplikace specifické pro smartphouny. Tím je totiž jeho prohlížeč Safari. Ten není obyčejné ořezávátko jako např. Internet Explorer ve Windows Mobile, ale opravdovým plnohodnotným prohlížečem dneška – jen s upraveným GUI pro iPhone (a dalšími drobnými omezeními způsobenými především hardwarem iPhone – více najdete ve článku Světa Apple).
Díky tomu se může mnoho nových aplikací do iPhone dostat velmi rychle a snadno – jen jedním jediným kliknutím na hypertextový odkaz. Když si představíme, jak je navíc v USA (ve městech) hustá síť rychlých Wi-Fi hotspotů (i GPRS/EDGE přenosy jsou použitelné – 3G prý bude až v dalších verzích iPhone), nabízí se mnoho příležitostí pro vytvoření celé řady specializovaných webových aplikací určených pro uživatele iPhone.
Otázka tedy zní: Kdo toho nejlépe využije?
Aktualizace: Stále na pochybách? Aniž bych to předem věděl, byl jsme upozorněn, že podobný pohled na věc má i sám velký Ivo (poslechněte si cca posledních deset minut přednášky).

Vtipné video o iPhone od New York Times.
Mimochodem, je od stejného reportéra, který natočil pěkné video porovnávající Mac OS X a Windows Vista.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *