iPhone se prodává dobře – využijete toho?

Spojené státy mají už několik dnů konečně svůj milovaný iPhone. Nějak takhle by šlo charakterizovat uvolnění iPhonu do prodeje. O iPhone jste toho určitě četli spoustu, nicméně ať už je iPhone plný (porodních) chyb nebo ne, společnost Apple opět dokazuje, že je společností ukazující nové směry.
Už delší dobu se mi totiž zdálo jakoby trh se smartphouny přešlapoval na jednom místě. Ne, že by stagnoval – o funkcemi nabité hračky bude vždy zájem – ale již dlouhou dobu nepřišel žádný z výrobců s opravdovou revolucí. Spíše to vypadalo jako by výrobci (spíše HTC) nevěděly co si počít s dostupnými technologiemi, a tak se střídavě objevovaly modely s velkým displejem, pak zase s malým displejem, s Wi-Fi a bez Wi-Fi (totéž s GPS), s klávesnicí a naopak bez klávesnice. Vše různých velikostí tvarů (od téměř UMPC přes rozměry PDA k doslova titěrným telefonům). Opravdový nápad, který by změnil pohled běžných uživatelů telefonů na tyto technologicky nabité mašinky dosud chyběl.
Tuto situaci mi připomíná trh s operačními systémy pro osobní počítače – všichni výrobci sice mají nebo měli operační systém nabízející podobné množství funkcí, ale jen jediná společnost dodala jako první operačním systém, který je nejblíž běžnému spotřebiteli (za jakých okolností to bylo je věc druhá). A přesně tohle se myslím dokonale povedlo s iPhone.
Ovládání pouze pomocí vícedotykového displeje s dotykovými tapnutími navrženými tak, že v uživateli vyvolávají dojem, jako by seděl u svého Maca/PC a svoje data doslova držel ve svých rukou. Všechno je také v podání iPhone jednoduché a rychlé. Propojení s Googlovými mapami, v USA a UK oblíbenými iTunes, přehrávač YouTube… Ale to není zdaleka vše.
I když si to pravděpodobně mnoho lidí neuvědomuje, iPhone sebou přináší něco, co mnohonásobně převyšuje J2ME aplikace či aplikace specifické pro smartphouny. Tím je totiž jeho prohlížeč Safari. Ten není obyčejné ořezávátko jako např. Internet Explorer ve Windows Mobile, ale opravdovým plnohodnotným prohlížečem dneška – jen s upraveným GUI pro iPhone (a dalšími drobnými omezeními způsobenými především hardwarem iPhone – více najdete ve článku Světa Apple).
Díky tomu se může mnoho nových aplikací do iPhone dostat velmi rychle a snadno – jen jedním jediným kliknutím na hypertextový odkaz. Když si představíme, jak je navíc v USA (ve městech) hustá síť rychlých Wi-Fi hotspotů (i GPRS/EDGE přenosy jsou použitelné – 3G prý bude až v dalších verzích iPhone), nabízí se mnoho příležitostí pro vytvoření celé řady specializovaných webových aplikací určených pro uživatele iPhone.
Otázka tedy zní: Kdo toho nejlépe využije?
Aktualizace: Stále na pochybách? Aniž bych to předem věděl, byl jsme upozorněn, že podobný pohled na věc má i sám velký Ivo (poslechněte si cca posledních deset minut přednášky).

Vtipné video o iPhone od New York Times.
Mimochodem, je od stejného reportéra, který natočil pěkné video porovnávající Mac OS X a Windows Vista.

Bude Google PPA řešení pro výdělky AdSense?

Po delší době dnes John napsal o svých – stále snižujících se – výdělcích s Google AdSense. Myslím, že snižující se výdělky s AdSense jsou logické. V první fázi spuštění obsahové sítě inzerenti totiž obvykle mají automaticky zapnuté i zobrazování v obsahové síti. Toto postupem času vypnou, jakmile zjistí, že míra prokliku nevypadá za tu cenu tak dobře jako ve vyhledávací síti. Druhá skupina naopak zobrazování v obsahové síti zapne, ale dobere se většinou téhož.
Nejvytrvalejší potom zjišťují, že je možné cílit nejen na klíčová slova (v obsahové síti), ale také pouze na dané stránky, což míru prokliku mnohdy zvyšuje. Bohužel, ale toto nemá spousta stránek s AdSense povoleno (povolíte v administraci AdSense – Můj účet – Nastavení účtu – Registrace inzerentů – Přidejte mě do Registrace inzerentů pro tyto stránky), takže jsme v začarovaném kruhu (kupříkladu jen minimum českých stránek má toto povoleno).
Připočtu-li k tomu fakt, že se stále o SEO/SEM zvyšuje povědomí a tak mnoho lidí zjišťuje sílu přirozených pozic v SERP, přemisťují se stále více prostředky určené na propagaci do nákupu zpětných odkazů namísto do kontextové reklamy.
Bohužel to tedy nevypadá, že by se to s výdělky mohlo opět zlepšit. Nejlepší reklama je totiž ta o které divák příliš neví, že je reklamou.
Samotné situace s AdSense si je myslím dobře vědom i Google a už proto spustil Google PPA (Pay Per Action – platba za provedenou akci). O Google PPA si můžete přečíst např. zde:

Před nákupem web hostingu raději chvíli přemýšlejte

fandor na svém blogu píše jak ho nepotěšil Český hosting. Zmiňuje se přitom také o dobrých zkušenostech se zahraničními firmami. Myslím, že popsal jen to, co je už delší dobu veřejně známé. Mnohé české firmy pochopily, že webhosting je vzhledem ke stále velmi expanzujícímu internetu ten správný zlatý důl. Neustále se tak objevují nové a nové firmy poskytující tento druh služeb. A aby právě ten jejich hosting byl brzy trhák, nabízí ho často s předimenzovanými parametry za neuvěřitelně nízké ceny. Obvykle ale bohužel v sobě díky tomu kombinují následující (ne)schopnosti:

  1. 1GB či dokonce neomezené místo
    čti: ulož si kolik chceš – až překročíš traffic, stejně budeš platit nebo ti to ušmikneme
  2. kvalitní služby
    čti: neuvěřitelná neznalost know-how (kolikrát mě osobně už sami kontaktovali web hostingové firmy s naléhavým řešením tak trochu nepovedené aktualizace MySQL databáze)
  3. 24h podporu na emailu, telefonu a ICQ
    čti: jsme sice online, ale na emaily, ICQ a telefony rozhodně reagovat nebudeme!

Je jasné, že vzhledem k výše vedeným schopnostem těchto web hostingů se musí k zakončení celého procesu najít ještě druhá osoba (zákazník), která to zaplatí. Bohužel se vždy najde a naneštěstí (pro webhostera) za uvedené ceny očekává služby v uvedené kvalitě. Často tak v diskusích najdete rozhořčené uživatele a arogantní administrátory – proč ne, když zákazník si se slevou předplatil 12 měsíců…
Samozřejmě, zákazník je v právu, ale vzhledem k rychlosti českých soudů nemá smysl ze zákazníkovi strany ve většině případů vyvíjet jakoukoliv aktivitu, a to ani v případě potenciálně ušlého zisku – výsledku by se totiž stejně nedobral.
Proto se tedy vždy před nákupem web hostingu od české firmy seznamte s co největší nabídkou konkurence (samo Vám začne vrtat hlavou proč se ceny liší leckdy i řádově) a nebo si rovnou objednejte web hosting od zavedené zahraniční firmy – budete překvapeni za jak nízké ceny poskytnou velmi kvalitní služby. A nebojte – Vaší kreditní kartu Vám nevysají 🙂

Nový způsob jak platit za Google AdWords

Dnes jsem se dozvěděl z emailu od Google AdWord, že je k dispozici nová platební metoda. Až dosud bylo možné si účet Google AdWords buď před nabít pomocí bankovního převodu a nebo si nechat průběžně ztrhávat náklady z platební karty. To samo o sobě nemělo chybu, ale v případě, že jste z nějakého důvodu nechtěli používat druhou možnost (jako třeba já – platební kartu odemykám pro internetové transakce jen těsně před platbou) zbýval pouze převod na účet a ten není z technických důvodů příliš rychlý. A tak když jsem zapomněl svůj účet dobít, došlo při vyčerpání zůstatku na účtu AdWords k pozastavení všech reklam na nepěkně dlouho dobu než se provedl platební příkaz. Nyní je ale nově možné průběžně dobíjet účet AdWords i pomocí platební karty.